Obec Sv. Filip i Jakov (Sveti Filip i Jakov) je skromnější letovisko ležící 3 km severozápadně od Biogradu na Moru, při magistrále. Magistrála tu vede středem obce. Obec má 1 700 obyvatel, kteří se živí pěstováním vinné révy a zeleniny a stále více cestovním ruchem. V blízkosti je několik ostrůvků.
Letovisko je oblíbené především pro své krásné pláže, z nichž některé jsou i písečné. Městečko nabízí pěkné procházky podél moře i pestré možnosti výletů. Naproti letovisku Sv. Filip i Jakov leží ostrov Pašman. Moři mezi Pašmanem a pevninou se říká Pašmanský kanál. V tomto úzkém pásu moře navíc leží několik menších ostrůvků, na něž je z pevniny hezký výhled a lze je využít i jako cíl pro výlety pronajatým člunem. Pašmanský kanál je každoročně také dějištěm závodů v plachtění.
V letovisku se nachází přes kilometr dlouhá pláž Iza Banja s pozvolným vstupem do moře. Z velké části se jedná o pláž oblázkovou, ale v jižní části letoviska se nachází pláž písečná. Tato písečná pláž je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi. Pláž je rozdělena širokými betonovými moly a v některých částech ji lemuje borovicový porost, takže nabízí i příjemný stín. Pláž Iza Banja byla oceněna „Modrou vlajkou“ – symbolem čistoty.
Už před třemi tisíci lety existovala na území dnešního městečka Sv. Filip i Jakov malá liburnská osada (Liburnové byl ilyrský kmen obývající Liburnii, tj. pobřežní území v dnešním Chorvatsku mezi řekami Raša a Krka). Pozůstatky hradeb a hrobů z této doby lze dnes spatřit v muzeu v 3 km vzdáleném Biogradu na Moru.
S příchodem Chorvatů v 7. století získává městečko Sv. Filip i Jakov na významu, především díky blízkosti Biogradu na Moru, královskému městu. Ve 12. století byl na tomto místě postaven také kostelík zasvěcený svatému Filipovi a Jokovovi, podle nichž bylo městečko v 15. století také pojmenováno.
Během hlavní letní sezóny (tj. červenec a srpen) se zde konají různé kulturní a sportovní události, slavnosti a festivaly. Pořádají se např. hudební rybářské večery, při kterých lze vyzkoušet výborné místní speciality.